Ako keď pes šteká na mesiac...

02.08.2015 06:07

CHARTA 2015 - Stanovisko sekretariátu

Stanovisko sekretariátu CHARTY 2015 k najnovším vyjadreniam Andreja Kisku na adresu Ruskej federácie.

    Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska tvrdo kritizoval dňa 30 júla 2015 na svojom súkromnom Facebookovom profile konanie Ruskej federácie,  ktorá vetovala návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o vytvorení medzinárodného trestného tribunálu pre vojnové zločiny, ktorý by stíhal osoby zodpovedné za vlaňajšie zostrelenie lietadla malajzijských aerolínií nad Ukrajinou.

    Občan Andrej Kiska má na vyjadrenie vlastného názoru i prostredníctvom Facebooku právo rovnako tak, ako každý občan tejto krajiny. Avšak tento názor na jeho profile zrejme nie je názorom Andreja Kisku. Bol zrejme ako všetky jeho doterajšie vyjadrenia obsahovo dôsledne vypracovaný a propagandisticky vyhodnotený v Pentagone v anglickom jazyku, pánom Bútorom preložený do slovenského jazyka a správcom profilu uverejnený na profile Andreja Kisku.

    Tento „nevinný“ súkromný textík je súčasťou vojnovej mašinérie a vojnovej propagandy Západu proti Rusku a profil občana Kisku je len jedným z jej nosičov.

    Občan Kiska mimo iného tvrdí, že Rusko je "Krajina, ktorá chce hovoriť o pravde a ktorá by chcela ovplyvňovať osudy iných krajín, sa bojí vyšetrovania a klame."

    Ako prezident Slovenskej republiky sa Andrej Kiska k predmetnej politickej udalosti oficiálne nevyjadril, lebo by musel klamať a takto oficiálne neklame, ale len zamlčuje súvislosti.

Občan Kiska, ale i prezident Slovenskej republiky je z hľadiska svetovej politiky nikto. Vo svetovej politike nemá autoritu, nieje akceptovaný a na smerovanie svetovej politiky má rovnaký vplyv ako pes, ktorý breše na mesiac.

    Pre protiruskú Západnú propagandu je všaj využiteľný, hoci každý vie, že je len bábkou na nitkách politikov Washingtonu a Bruselu a že krajina, ktorej je prezidentom je v zákulisí „vládcami sveta“ vnímaná len ako nová, nedôležitá, poslušná východná kolónia Západného nadnárodného kapitálu, kde jej prezident plní funkciu koloniálneho správcu nad kolonizovanými občanmi. Preto sa mainstreem na Slovensku tak ochotne pustil do propagácie tohto vyjadrenia Andreja Kisku.

    V rámci objektivity a spravodlivosti, pre vytvorenie si možnosti objektívneho názoru na celú skutočnosť, pre úplnosť informácie o tom, čo občan Kiska vo svojom vyjadrení zamlčal, uverejňujeme v plnom znení „Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie k diskusii v Bezpečnostnej rade OSN o ďalšom postupe pri pokračujúcom vyšetrovaní okolností havárie malajzijského  lietadla MH-17“.:

Tlačová správa 30. júla 2015

Vyhlásenie Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie k diskusii v Bezpečnostnej rade OSN o ďalšom postupe pri pokračujúcom vyšetrovaní okolností havárie malajzijského  lietadla MH-17.

            29. júla, rok po havárii malajzijského lietadla 17. Júla 2014 nad juhovýchodnou Ukrajinou, Bezpenočstná rada OSN prerokovala podnet niekoľkých krajín o zriadení medzinárodného tribunálu pre stíhanie osôb, zodpovedných za túto katastrofu.

            Ruská strana odsudzuje zostrelenie neznámymi osobami malajzijského lietadla MH-17 a ešte raz vyjadruje hlbokú sústrasť príbuzným všetkých cestujúcich a členov posádky, ktorí sa stali obeťami tejto strašnej tragédie. Neustále zdôrazňujeme, že sme za neodvratnosť trestu pre osoby, ktoré tento zločin spáchali.

            Od prijatia Bezpečnostnou radou OSN dňa 21. júna 2014 rezolúcie 2166, ktorá je jediným prijateľným pre všetkých základom medzinárodnej spolupráce v záujme nezávislého a transparentného vyšetrovania tejto leteckej katastrofy, naša krajina viackrát  navrhovala nasadiť všetok potenciál BR v záujme pokračujúceho vyšetrovania.

            Práve na to bol zameraný aj návrh rezolúcie BR OSN, pripravený Ruskom, v ktorom sme navrhli na základe rezolúcie 2166 zaktivizovať mechanizmy OSN pre čo najrýchlejšie ukončenie úplného, transparentného a  dôveryhodného medzinárodného vyšetrovania katastrofy s tým, aby sa následne našiel najvhodnejší postup súdneho konania. Len plnohodnotná realizácia rezolúcie 2166 pomôže pochopiť, kto je vinný a má byť potrestaný.

            Ľutujeme, že iniciátori posledného zasadania náš návrh ignorovali. Namiesto toho unáhlene dali hlasovať v Rade vlastný variant zriadenia medzinárodného tribunálu bez posúdenia iných opcií. Naše nástojčivé vysvetlenia o tom, že takýto krok je nevčasný, kontraproduktívny,  nemá obdobu v minulosti a podniká sa dlho pred dokončením vyšetrovania okolností katastrofy, zostal bez odozvy.

            V týchto podmienkach Ruská federácia, ktorá sa všemožne snažila odvrátiť rozkol v BR OSN a dostať otázku na konštruktívnu úroveň, nepokladala za možné súhlasiť s vnucovaným Bezpečnostnej rade politizovaným rozhodnutím, a hlasovala proti nemu. Pri hlasovaní sa zdržala Angola, Venezuela a Čína.

            Chceli by sme znovu potvrdiť, že sme za dôkladne a objektívne medzinárodné vyšetrovanie havárie malajzijského lietadla. Rusko sa bude aj naďalej aktívne usilovať o všemožnú pomoc vyšetrovaniu katastrofy.

Urobte si prosím vlastný názor na občana Kisku.